Zabawa sztuką

klasa

W Roku szkolnym 2022\2023 klasa VII C bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym “Zabawa Sztuką”, projekt odnosi się do świata sztuki, w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, rysunek, fotografia, ceramika, wzornictwo, itd.). Projekt realizowany jest od 19.09.2022 do 19.05.2023.

Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.

Szczegółowe cele to m.in.:

  • tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności dzieci w procesie zabawy,

wprowadzenie dzieci w świat sztuki o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, europejskim i światowym.

  • zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami,

  • rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno,

  • udział w wystawach i prezentacjach zbiorowych,

  • rozwijanie postawy twórczej dzieci z jej nieodłącznymi atrybutami tj. kreatywnością, innowacyjnością,

  • zapoznanie z różnorodnymi technikami plastycznymi,

  • kształtowanie umiejętności rozumienia i interpretowania pojęć przy wykorzystaniu obrazów,

  • doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym wyrażania odczuć związanych z odbiorem sztuki,

  • rozwijanie wiary we własne możliwości,

  • współpraca z środowiskiem lokalnym, w tym z instytucjami kultury, artystami, branie udziału w wyjściach i wycieczkach związanych z tematyką dotyczącą projektu,

  • kształtowanie wartości i umiejętności związanych z zachowaniem się w miejscach dotyczących świata sztuki,

  • udział w akcjach propagujących działalność twórczą,

  • rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia oraz umiejętności rozwiązywania sytuacji problemowych.

Projekt powstał na bazie programu własnego pt. „Zabawa sztuką”, jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej oraz podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 tj.:

"1. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, (...).

2. Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy (...)"

Uczniowie klasy VII C w ciągu roku szkolnego będą wykonywali różnorodne, twórcze zadania, których efektami będą dzielić się poprzez zdjęcia i filmiki zamieszczane na stronie internetowej SOSW nr w Gdyni, w zakładce “Zabawa sztuką”.

Pierwsze z zadań: "TWAL" - malowanie linią zostało wykonane 😉

 

Nietypowy pędzel
Kolejne zadanie wykonane! Tym razem nasze prace tworzyliśmy używając do tego nietypowych pędzli: malowaliśmy gąbkami, folią, sznurkami, watą... ograniczała nas tylko nasza wyobraźnia 😊

 

Ekspresjonizm abstrakcyjny

Podczas wykonywania tego zadania doskonale bawiliśmy się: "strzelając" farbami z pędzli, rozlewając farby na kartkach, malując obrazy, poprzez poruszanie kartkami tak, aby krople farby zostawiały na nich swoje ślady.

 

 

Taniec, ruch... 
Podczas wykonywania kolejnego zadania inspirowaliśmy się obrazami Edgara Degasa. Oglądaliśmy zdjęcia obrazów, próbowaliśmy określić kim są kobiety na obrazach, szukaliśmy skojarzeń, w końcu zastanawialiśmy się do jakiej muzyki, mogłyby zatańczyć tancerki z obrazów i słuchaliśmy różnych utworów muzycznych.
Gdy byliśmy gotowi - najpierw wszyscy razem - pokazywaliśmy pozy tancerek z obrazów, później - kto chciał - mógł zatańczyć sam albo w parze z wybraną osobą, albo tylko posłuchać muzyki i popatrzeć, zrobić to, co czuł.
 
 
 
Sztuka w bibliotece

 

Wybraliśmy się do pobliskiej biblioteki, przy ul. Porębskiego w Gdyni aby obejrzeć albumy z obrazami znanych malarzy. Każdy mógł wybrać książkę, z którą chciał się bliżej zapoznać. Pokazywaliśmy sobie zdjęcia obrazów, które nam się najbardziej podobały i opowiadaliśmy o tym, co na nich jest oraz kto dany obraz namalował. Wypożyczyliśmy też książkę o ogrodzie Moneta, której fragmenty będziemy czytać na naszych szkolnych zajęciach. 
 
 
 

Sztuka użytkowa

Postanowiliśmy wykorzystać stare, trochę zużyte już koszulki i za pomocą pisaków do tkanin przemienić je w oryginalne, kolorowe ubrania. Mogliśmy zaprezentować nasze dzieła podczas wiosennego pokazu mody, który odbył się w naszej szkole 😊
 
 

Super User